Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży

Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży, znajdująca się przy ul. Sportowej, była budowana w latach 1894?1897. Jest jedynym zabytkiem w Polsce posiadającym ikonostas z kolorowej majoliki. Ta murowana świątynia powstała w miejscu poprzedniej, drewniej, którą wybudowano w 1853 roku. Nie był to jednak udany projekt, bo już po trzydziestu latach jej stan był opłakany. Przechyloną na bok podparto drągami, aby zapobiec całkowitej katastrofie. Ostatecznie drewnianą cerkiew rozebrano i przeniesiono do miejscowości Trześcianka, gdzie do dziś funkcjonuje jako kaplica cmentarna Ofiarowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Fundatorem nowej świątyni był car Aleksander III. Zbudowano ją na planie greckiego krzyża, z czerwonej cegły, a posadowiono ją na fundamencie wykonanym z ciosanych kamieni z Puszczy Białowieskiej. I choć nie tak imponująca jak warneńska cerkiew, zachwyca swoim wnętrzem.

W okresie od 1915 do 1918 roku teren Białowieży był pod okupacją Rzeszy Niemieckiej. Zmuszono ludność Białowieży do ewakuacji w głąb Rosji. Większość wyposażenia cerkwi została wywieziona. W okresie międzywojennym cerkiew została wyremontowana , uzupełniono jej biedne wyposażenie. W 1938 r. parafianie ofiarowali cztery cenne ikony.
II wojna światowa już pierwszego dnia przyniosła tragiczne wyniki. Jeden z niemieckich samolotów zrzucił kilka bomb, z których dwie trafiły w cerkiew. Jedna eksplodowała wewnątrz świątyni, a druga na zewnątrz, tuż przy fundamencie. Całkowitemu zniszczeniu uległa ściana północna z przyległym sklepieniem. W pozostałych powstały znaczne pęknięcia. Okna i drzwi, łącznie z ramami i framugami, zostały wyrwane, a rozpryskujące się odłamki bomby zniszczyły w 50% ikonostas. W czasie okupacji niemieckiej zgodę na przeprowadzenie remontu po wielu staraniach proboszcza wydał ponoć sam Herman Goering.

W ostatnich latach cerkiew parafialna poddana została kolejnemu kapitalnemu remontowi. Zmieniono wówczas pokrycie dachu, wykonano nowe okna w kopule, założono nową instalację elektryczną oraz odgromową, położono wewnątrz nowe tynki na wysokości lamperii, odmalowano cerkiew oraz poprawiono freski.

Na szczególną uwagę zasługuje ikonostas, który został wykonany z chińskiej porcelany i ołtarze ozdobione japońską majoliką, sprowadzone z Petersburga.